comfore.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie, weselu, ślubie i stylu życia.

Poradnik

Jakie formalności przed ślubem musisz zrealizować?

Jakie formalności przed ślubem musisz zrealizować?

Planujesz ślub i zastanawiasz się, jakie formalności musisz załatwić przed tym wyjątkowym dniem? Bez względu na to, czy planujesz uroczystość w kościele, czy także ślub cywilny, zawsze będzie kilka istotnych kwestii do uregulowania. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium wiedzy na ten temat – dowiesz się, jakie dokumenty są niezbędne przed ślubem, jak dobrze wybrać świadków oraz jakie konsultacje z księdzem powinny poprzedzić ceremonię.

Zebranie niezbędnych dokumentów przed ślubem

Ślub to nie tylko emocje i radość, ale również wiele formalności. Przygotowania do tego dnia to przede wszystkim zebranie odpowiednich dokumentów. Jakie są to dokumenty? Lista zależy od tego, czy planujesz ślub kościelny, czy cywilny. Pamiętaj, że niektóre ze zgromadzonych dokumentów nie mogą być starsze niż trzy miesiące, dlatego ważne jest, aby zacząć przygotowania z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jeśli planujesz ślub kościelny, będziesz potrzebować:

 • metryki chrztu,
 • świadectwa o przyjęciu sakramentu bierzmowania,
 • zaświadczenia o odbyciu nauk przedmałżeńskich.

W przypadku ślubu cywilnego wymagane są natomiast:

 • odpis aktu urodzenia,
 • dowód osobisty,
 • oświadczenie o stanie cywilnym i osobistym.

Rozwaga przed ostatecznym wyborem świadków

O wyborze świadków na ślub warto pomyśleć z wyprzedzeniem. Wybór ten nie powinien być przypadkowy. Świadkowie pełnią bardzo ważną rolę podczas ceremonii zaślubin, a ich obowiązki zaczynają się zdecydowanie wcześniej, niż mogłoby się wydawać. Świadkowie nie tylko staną u boku państwa młodych podczas ceremonii, ale również będą podpisywać potrzebne dokumenty i pomagać w organizacji ślubu.

 • Pierwszym krokiem w wyborze świadków powinna być rozmowa z wybranymi osobami. Czy są gotowi na podjęcie tego zaszczytu? Czy są w stanie sprostać obowiązkom, które na nich czekają?
 • Następnie, dobrze jest ustalić z nimi szczegółowy plan przygotowań do ślubu. Wspólne przygotowania mogą okazać się nie tylko pomocne, ale i przyjemne.

Konsultacje z księdzem przed ceremonią

Planując ślub kościelny, nie można zapomnieć o konsultacjach z księdzem. To bardzo ważny element przygotowań, który pozwala na omówienie wielu kwestii związanych z ceremonią.

Są to między innymi:

 • omówienie przebiegu uroczystości,
 • opracowanie czytań biblijnych,
 • podjęcie decyzji o muzyce towarzyszącej ślubowi.

Konsultację z księdzem warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. To daje szansę na spokojne omówienie wszystkich szczegółów i uniknięcie stresu związanego z organizacją ślubu.

Planując ślub warto pamiętać, że formalności są tylko jednym z elementów przygotowań do tego wyjątkowego dnia. Równie ważna jest radość i emocje, które powinny towarzyszyć zarówno przygotowaniom, jak i samej ceremonii. Z odpowiednim wyprzedzeniem i dobrym planem nawet najbardziej skomplikowane formalności nie będą stanowiły problemu.

Udostępnij

O autorze

Poznaj nasz wieloosobowy zespół, pasjonujący się w temacie mody i urody. Radzimy jak przygotować stylizację i makijaż na każdą okazję, jak kupić najlepsze tekstylia i co zrobić, aby nasza garderoba cieszyła się blaskiem i świeżością przez długi czas.